Nakliye Yönetimi ve Lojistik 2

Nakliye Yönetimi ve Lojistik 2

Nakliye Yönetimi ve Lojistik

Lojistik hakkında yazılmış kitap, tez, makale, bildiri, sunum gibi kaynakları araştırdıkça o kadar çok bilgi ile karşılaşıyoruz ki; artık araştırmaların lojistik nedir diye değil, daha spesifik olması gerekiyor. Taşımacılıkta lojistik diye bir araştırma yaptığımız zaman yüzden fazla dernek buluyoruz karşımızda. Her biri de farklı konumlarla, farklı misyonlarla kurulmuşlar. Bu kargaşanın ülkemizde de yaşanmamasını diliyorum.

Akademik anlamada Lojistik incelenirken, taşıma genellikle küçük bir kısım olarak değerlendirilmektedir. Lojistiğin gerçekte bir taşıma yönetimi olduğunu hatırlarsak, tüm çalışmaların bu baza oturtulmasında zorunluluk olduğunu görüyoruz. Depoculuğun bile hızı sıfır olan bir taşıma olarak nitelendirildiği bir yerde, lojistikte taşıma diye bir araştırma yapınca çıkan dokümanların sayısı, diğer zincir halkalarından daha az olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayıda size işinize yarayacak taşımacılıkta lojistik veya lojistikte taşıma  konularında birkaç kaynak önereceğim.

Ülkemizde karayolu taşımacılığının küçük ölçekli kişi ve kuruluşlarla yapılıyor olması, bilimsel çalışmaların bu sektörde fazla işe yaramamasına neden olmaktadır. Bu çalışmaların sponsorluğunu yapacak büyük kuruluşların az olması, kaynaklarını başka aktivitelere aktarması nedenleriyle kara nakliye sektörümüz yenilikleri, bilimsel çalışmaları, değişik projeleri kullanamamaktadır. Bilginin ve tecrübenin geliştirilmeden kullanıldığı yerde başarısızlık kaçınılmazdır. Değişim bir gelişimi içerdiği zaman başarı üretmektedir. Bu nedenle nakliye işleri dünyada nasıl yapılıyor, bunun teorisi nedir, nasıl iyileştireceğiz gibi konularda yabancı kaynaklara ulaşmamızda yarar vardır.

Bu sayıda sizlere nakliye lojistiğinde kullanabileceğiniz bazı kitap isimleri önereceğim. Bunları  merkezi İngiltere’de bulunan The Institute of Logistics and Transport  IOLT kuruluşundan temin edebilirsiniz. Firmanın web sitesine de

http://www.iolt.org.uk/library/lib_fr.htm adresinden ulaşılabilir.

Üye olmak isterseniz aynı siteden on-line üye olabilir ve geniş bilgi kaynaklarından yararlanabilirsiniz.  Kitaplar nakliye konusunda olup pratik ve teorik bilgileri kapsamaktadır. İşinize yarayacağına ve faydasını alacağınıza inanıyorum. Bu kitapları kuruluşun kütüphanesinden ısmarlayabileceğiniz gibi Amazon.com dan da temin etmeniz mümkündür.

Towards the 21st Century – Trends and Strategies in European Logistics
How to Prepare a Contract for Third-Party Transport Services
How to Prepare an Example Contract for Third-Party Logistics Services
How to Select Suppliers of Third-Party Logistics Services
Guideline No 6 – Making the Right Choice: A Guide to Distribution Solutions
The Impact of Traffic Congestion on Logistical Efficiency
Paying for Progress – Congestion and Road Use Charges
Channel Tunnel Rail Link – Slow Progress to a Fast Link
Transport Infrastructure – Mobilising Private Investment
Motorway Charging – Why and How?
Meeting Individual Transport Needs – The Future of Taxis & Private Hire Vehicles in England and Wales
Transport and Aid – We can do Better

Kara nakliyesi ile ilgili çalışan derneklerimiz var. Kaynakları yeterli olanlar çeşitli projelere milyonlarca dolar yatırabiliyorlar. Derneklerde lojistik komiteleri veya proje grupları çalışıyor. Ülkemiz insanı bu kitapları okuyacak yabancı dil bilgisine sahip değil. Bunlardan işe yarayacak olanların, faydalı olanların kesinlikle Türkçe’ye çevrilmesi ve tüm kullanıcıların hizmetine sunulması gerekmektedir. Üniversitelerde bu çalışmalara yardımcı olacaklardır. Son sınıfta okuyan veya Master yapan öğrencilere küçük bir katkı ile bu dokümanların tercümesinin yapılması ve tüm üyelerin kullanımına sunulması planlanmalıdır.

Bir çok yazımda bilgiyi paylaşalım diye mesaj veriyorum. Paylaşılan bilginin anlaşılır bilgi olması da gerekir. Bunu sağlamak da ancak karşımızdakinin anlayacağı şekilde bilgini,n sunulmasıdır. Ben suya bir taş atıp dalga yaratmaya çalışıyorum. Rüzgar olanların, rüzgarı olanların katkısını bekliyorum.

Günlerinizin aydın, yolunuzun açık, yarınınızın güzel olmasını diliyorum.

Atilla Yıldıztekin

Not= e mail adresimi  ayildiztekin@ist.bimar.com.tr olarak değiştirir misiniz?